Pro některé celý svět. Pro ostatní neviditelní.
Téměř 20 % Čechů pomáhá v domácím prostředí svým rodinným příslušníkům a blízkým osobám, kteří z důvodu svého zdravotního nebo psychického stavu nejsou samostatní a soběstační. Nejčastěji se pečující starají o své nemohoucí rodiče, ale pomoc potřebují i děti a dospělí, kteří jsou chronicky nebo vážně nemocní. Péči potřebují také lidé s postižením či blízcí se závažnějšími zdravotními nebo psychickými problémy. Pečující na rozdíl od profesionálních asistentů či zdravotníků svou práci dělají bez jakékoliv kompenzace a podpory, bez nároku na odměnu a mnohdy při práci, která je skutečně živí.
Kromě psychicky i fyzicky náročné a vyčerpávající péče o blízkého se musí pečující potýkat s řadou situací, které jako nepečující nemuseli nikdy řešit. Tíživé jsou především nedostatečné a těžko dostupné odlehčovací služby, které by pečujícímu alespoň částečně ulevily. Nepomáhá ani dlouhý proces přidělování příspěvků na péči, nepochopení ze strany lékařů i úředníků a v neposlední řadě také nedostatek relevantních informací a podpory státu i institucí.
Alfa Human Service spolu s partnerskými organizacemi platformy Podpora pečujících: Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí ČR, Klára pomáhá, Unie pečujících a Onko Unie spustily kampaň, která vrací pečujícím tvář. Cílem této aktivity je představit pečující jako nepostradatelnou součást zdravotní i sociální péče v ČR, která je dlouhodobě přetížena. Pomocí legislativních změn chceme podpořit důstojnost pečujících a pomoci jim v jejich práci.
Pomozte spolu s námi pečujícím vrátit tvář. Každý z nás se může dostat do role pečujícího nebo toho, o něhož je pečováno.
Kdo jsou pečující?
Osoby blízké, které v domácím prostředí pečují o „klienta“ mimo standardy a pravidla poskytování sociálních služeb. Umožňují osobě se specifickými potřebami co nejdelší pobyt v domácím prostředí. Neformální pečující může být „laik“, nevykonává tuto činnost jako svoji primární profesi. Dělá ji zdarma a ve svém volném čase.
Kdo jsou klienti?
Děti a dospělí se zdravotním postižením od narození či po úrazu, dlouhodobě (chronicky) nemocní rodinní příslušníci, senioři
Co pečující potřebují?
– Srozumitelné a ověřené informace
– Operativní zaučování, jak se nejlépe věnovat péči
– Potřebné pomůcky umožňující pečovat doma
– Terénní a ambulantní služby
– Finanční zabezpečení
– Podporu a pomoc
– Společenské uznání statusu pečujícího
– Pečující nejsou cílovou skupinou žádné existující služby a tudíž pro ně nejsou žádné finance na platbu potřebných podpůrných služeb
– Pečujícím se vždy mění celý rodinný systém a situace dopadá na všechny členy rodiny
– Pečující jsou často vystaveni náročnému propojení péče a výkonu své profese
– Je třeba myslet i na posílení psychické stability pečujícího – jsou to lidé z masa a kostí – potřebují naší podporu a pomoc